Vote - Putnam Sentinel

PUTNAM COUNTY — The results of local area candidate races are as follows.

County-wide

Municipal Court Judge (uncontested)

Chad C. Niese: 7,719

Putnam County ESC Governing Board (uncontested)

Daryl Amstutz: 5,674
Virgil P. Hohlbein: 5,121
Lillian McKibben: 5,185

Townships

Blanchard Township Trustee

Anthony Crawfis: 248
Jeremy J. Gerten: 193
Gerald Maag: 222

Blanchard Township Trustee unexpired term ending 12/31/2019

Mark G. Maag: 217
Chris S. Schroeder: 209

Greensburg Township Trustee (uncontested)

James J. Birkemeier: 268
Dave Recker: 303

Jackson Township Trustee (uncontested)

Craig J. Brinkman: 188
Leonard F. Horstman: 195

Jennings Township Trustee (uncontested)

Dave Gasser: 425
David R. Wieging: 440

Liberty Township Trustee

Ryan Barlage: 220
Gary E. Kuhlman: 287
Joe A. Schroeder: 320

Monroe Township Trustee

Kenneth Hazelton: 167
Rob Howell: 285

Ryan G. Ordway: 210
Gregory A. Simon: 77
Charles Zimmerman: 203

Monterey Township Trustee (uncontested)

Rodney Beining: 509
Steve Hilvers: 468

Ottawa Township Trustee (uncontested)

Don Croy: 1,352
Steven Leopold: 1,527

Palmer Township Trustee (uncontested)

David Niese: 206
Dennis A. Verhoff: 209

Perry Township Trustee (uncontested)

Peter A. Clementz: 184
Claud Kesler: 182

Pleasant Township Trustee

Jeffrey R. Hoyt: 443
Bruce Schroeder: 484
Mack J. Schroeder: 571

Bryan J. Troyer: 321

Riley Township Trustee (uncontested)

Mark A. Kinsinger: 488
William J. Schroeder: 434

Sugar Creek Township Trustee

Jim Mull: 247
Kevin Siefker: 200

David W. Young: 178

Sugar Creek Township Fiscal Officer (uncontested)

Virginia Price: 276

Union Township Trustee

Jesse Gerding: 233
Mark J. Kahle: 596
Steve Smith: 544

Gery Wurth: 332

Van Buren Township Trustee (uncontested)

Douglas D. Mangas: 405
Mike Rader: 399

Villages

Belmore Council (uncontested with three candidates for four open seats)

Patrick M. Blasius: 18
Shirley M. Kelley: 14
Leslie Joe Rayle: 15

Cloverdale Council

No valid petition filed

Columbus Grove Council (uncontested)

Gregory Heckel: 259
Peter C. Langhals: 310
Skyler R. Mayberry: 386
Brian J. Schroeder: 368

Continental Council (uncontested)

Thomas Armey: 147
Jordan Streicher: 172
Daniel L. Sullivan: 159
Michael E. Varner: 134

Dupont Council (uncontested)

Todd Bidlack: 44
Jeffrey W. Etter: 50
William Thomsen: 46

Fort Jennings Council

No valid petition filed

Gilboa Council (uncontested)

Peter Diller: 35

Glandorf Council (uncontested)

Eric Kaufman: 257
Charlie Schroeder: 264
Dale J. Warnecke: 276

Glandorf Board of Public Affairs

No valid petition filed

Kalida Council (uncontested)

Jason J. Birkemeier: 355
Logan D. Hanneman: 317
John J. Hopkins, III: 263
Patrick A. Trentman: 289

Kalida Board of Public Affairs (uncontested)

Ron Knueve: 348

Leipsic Council (uncontested with four open seats)

Susan Christman: 251
Alan Pingle: 235
Rick Recker: 237

Miller City Council (uncontested)

Larry Hermiller: 40
Shane Norbert Kleman: 38
Michelle Maynard: 36
Patrick K. Verhoff: 36

Ottawa Council (uncontested)

Tim Maag: 743
David L. Michel: 702
Thomas Rosenbauer: 629

Ottoville Council (uncontested)

Carl Byrne: 223
Karen Hoersten: 223
Darren Leis: 217
Jerry E. Markward: 187

Ottoville Board of Trustees of Public Affairs (uncontested)

Donald Davies: 217

Pandora Council (uncontested)

Paul J. Burkholder: 208
Rolland Eisenbach: 197
Dean Klingler: 192
Jeremy D. Liechty: 216

West Leipsic Mayor unexpired term ending 12/31/2019

Robert Alt Jr.: 22
Tim Critten: 10

West Leipsic Council

Cher E. Barnes: 22
Betty J. Berger: 23

Amanda Critten: 14
Kathy Sanchez: 25
Eric Zeisloft: 28

School District Boards of Education

Columbus Grove Local School District (uncontested)

Brian Jones: 873
Ned A. Stechschulte: 864

Continental Local School District (uncontested)

Dean Bidlack: 503
Ron Bradford: 523
Robin Etter: 605

Jennings Local School District (uncontested)

Timothy Fitzpatrick: 373
Karl Schimmoeller: 396
Eva Von Sosson: 399

Kalida Local School District (uncontested)

Bradley T. Niemeyer: 700
Emily B. Peck: 591
Greg von der Embse: 795

Leipsic Local School District (uncontested)

John A. Schortgen: 461
Sam Walther: 501

McComb Local School District (uncontested)
Steven T. Harden: 1
Robbie Quiroga: 0

Miller City-New Cleveland Local School District (uncontested)

Ryan Ellerbrock: 491
Jeff Hermiller: 501

Ottawa-Glandorf Local School District (uncontested)

David Dalrymple: 1,558
Becky Leader: 1,744

Ottoville Local School District (uncontested)

Marilyn Calvelage: 553
Kevin D. Landin: 626
Kim Wannemacher: 540

Pandora-Gilboa Local School District

Kathi Amstutz: 458
Zachary A. Maag: 421
Kimberly Murphy: 147
Dawn Schulte: 695
Kris Sherer: 113

Patrick Henry Local School District

Eric Bostelman: 5
Michael L. Knueven: 4

Paulding Exempted Village School District

Mark D. Manz: 0
Karen M. Saxton: 0
Clint A. Vance: 1

Wayne Trace Local School District

Lisa L. McClure: 3
Duane L. Sinn: 4
Kori Stoller: 2

Hancock County ESC Governing Board

James A. Farmer: 0
Nancy N. George: 0
John D. Oman: 0

Western Buckeye ESC Governing Board District 4

Ronald R. Treece: 4

Western Buckeye ESC Governing Board District 5

Jerry Zielke: 4